خانه / موفقیت فردی / راز پنهان برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف
برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم , راز رسیدن به هدف چیست

راز پنهان برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف

 در این مقاله میخواهم به بررسی برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم و راز رسیدن به هدف چیست بپردازیم  قبل از هر چیز خيلي وقت‌ها دچار اين احساس شده‌ايم که خواسته‌ايم تغييري در زندگي خودمان ايجاد کنيم اما دقيقا نمي‌دانستيم که چه تغييري و چه چيزي! اين احساس بيشتر به اين شکل بوده که از وضعيت موجود راضي نبوده‌ايم و به دل‌مان افتاده که وضع مي‌تواند بهتر از اينها باشد و ما هم مي‌توانيم دست به تغيير و پيشرفت بزنيم. نکته مهم قضيه اينجاست که اتفاقا هر چه‌قدر دقيق‌تر و با جزييات بيشتر بتوانيم براي خودمان مشخص کنيم که به چه چيزي قرار است برسيم و دستيابي به چه مقصود و هدفي برايمان مهم است، ضروري‌ترين گام را در تحقق روياهايمان و تبديل شدن به يک فرد موفق در زندگي برداشته‌ايم.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف بسیار لازم و ضروری می باشد بنابراین تمام انسانها برنامه ریزی برای دستیابی به هدف را باید سرلوحه کار خود قرار دهند.در این راه ابزار و شرایطی را فراهم می کنند تا سریع تر به اهداف خود برسند.اما با این وجود تعداد کمی هستند که می توانند به مقاصد و اهداف بزرگ خود برسند.

حتما بخوانید : ۷راز جادویی درباره قانون جذب و نوشتن اهداف

روانشناسان و جامعه شناسان علت این امر را در چگونگی برنامه ریزی برای رسیدن به هدف می دانند و معتقد هستند تنها کسانی که یک برنامه ریزی منظمی دارند می توانند رویا ها و اهدافشان را محقق کنند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم , راز رسیدن به هدف چیست

چگونه برنامه ریزی کاری کنیم
يکي از ابزارهاي مفيد و کاربردي که مي‌توان از آن استفاده کرد و با کمک آن مشخص نمود که قرار است براي موفقيت، روي چه مواردي تمرکز کنيم، ابزاري به نام « برنامه ریزی کاری » است. « برنامه ریزی کاری » يا که نمونه‌اي از آن را در شکل ملاحظه مي‌کنيد، قرار است به ما کمک کند که به صورت يک شکل يا تصوير، معلوم کنيم که در چه زمينه‌هايي، چه‌قدر قوي هستيم و بايد کدام يک از نيازهايمان را تقويت کنيم و ارتقا دهيم. براي آنکه شما بتوانيد يک برنامه ریزی کاری را براي خودتان ترسيم کنيد، بايد مراحل زير را انجام دهيد:

1 تهيه فهرست
فهرستي از مواردي که خودتان فکر مي‌کنيد براي رسيدن به موفقيت، برايتان مهم است و بايد آنها را در نظر بگيريد، تهيه کنيد. مثلا در اين فهرست بايد مواردي مثل ارتباطات اجتماعي، شغل، زندگي خانوادگي، تحصيلات، تسلط به زبان خارجي، تسلط به علوم رايانه و… گنجانده شده باشد. براي شروع بهتر است حداقل شش تا هشت مورد مهم را فهرست و انتخاب کنيد و آنها را در چرخ‌تان بگنجانيد. اين موارد، آن چيزهايي خواهند شد که شما براي موفقيت در آينده بايد روي آنها حساب باز کنيد و ارتقايشان بدهيد.

2 امتيازدهي
براي هر کدام از مواردي که فهرست کرده‌ايد، به خودتان از 1 تا 10 امتياز دهيد. اگر در آن زمينه وضع بسيار عالي داريد عدد 10 را اختصاص بدهيد و به ترتيب، هرچه وضع‌تان خراب‌تر و بدتر است، نمره پايين‌تري به خودتان بدهيد. براي هر کدام از موارد، جداگانه اين امتياز را بدهيد. طبيعي است که امتيازهاي شما در هر زمينه با ديگري متفاوت خواهد بود.

3 دايره روي کاغذ سفيد
حالا يک دايره (يا چرخ) روي يک کاغذ سفيد (مشابه شکل نمونه) ترسيم کنيد و آن را به تعداد مواردي که فهرست کرده بوديد (مثلا شش مورد) تقسيم‌بندي کنيد. کنار هر کدام از قطعات تقسيم‌شده، نام مواردي را که انتخاب کرده بوديد، بنويسيد. در هر بخش از دايره تقسيم‌بندي شده، يک خط منحني رسم کنيد که امتيازهايي را که به خودتان داده‌ايد، نشان دهد. مثلا اگر امتياز 5 از 10 به خودتان داده‌ايد، اين خط منحني را در وسط آن بخش بکشيد و هر چه‌قدر که امتيازتان پايين‌تر است، خط منحني کوچک‌تري را نزديک به مرکز دايره رسم کنيد. لزومي ندارد که خيلي دقت به خرج بدهيد. قرار نيست اين دايره را به شيوه يک مهندس ترسيم کنيد. بلکه فقط قرار است يک نماي کلي و تصويري کاربردي از وضعيت خودتان پيدا کنيد. پس از پايان اين مرحله، شما يک «برنامه ریزی کاری» نيمه کامل شده خواهيد داشت که مي‌توانيد در پيش چشم خودتان نصب کنيد تا بتوانيد برنامه درازمدت‌تان را براي حرکت به سوي موفقيت، مشخص نماييد.

حتما بخوانید : ۷راز جادویی درباره قانون جذب و نوشتن اهداف

علت برنامه ریزی برای دستیابی به هدف:

در واقع به علت اینکه برنامه ریزی و هدف گذاری نظم خاصی به کارها می دهد باعث می شود هر کاری در زمان مخصوص به خودش انجام شود و بدین ترتیب مدیریت زمان را در اختیار ما می گذارد.اگر برنامه ریزی خوب و ایده آلی داشته باشیم در مواقع حادثه های غیر قابل پیش بینی از استرس کمتری برخوردار می شویم.در حقیقت از سردر گمی ما در کارها جلوگیری می کند بعلاوه وقت کافی برای کارهای متفرقه هم پیدا خواهیم کرد.

هنگامی که برنامه ریزی وهدف در زندگی برای فعایت های خود داشته باشیم،یک محدودیت زمانی برای خودمان ایجاد می کنیم که این فرایند باعث می شود ذهنمان برای دستیابی به هدف در زمان مشخص برنامه ریزی کند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف باید چگونه باشد؟

اصول برنامه ریزی برای دستیابی به هدف:

با دید واقع بینانه برنامه ریزی کنید:

باید تمام فعالیت های روزانه خود را در نظر بگیرید تا قسمتی از برنامه خود را به فعالیت های جنبی و قسمتی دیگر را برای دستیابی به هدف برنامه ریزی کنید.

برنامه باید انعطاف پذیر باشد:

منظور از انعطاف پذیر بودن این است که حتما باید اوقاتی را به عنوان وقت آزاد در نظر بگیرید زیرا به هر حال اتفاقات غیر قابل پیش بینی ممکن است رخ دهد که در این مواقع باید از این وقت آزاد استفاده کنید.

تقسیم بندی مناسب زمان:

نباید برنامه ریزی را براساس تمایلات فردی یا براساس نظر افراد دیگر تنظیم کنیم؛زیرا هر کسی نسبت به توانمندی ها ی خود با دیگران متفاوت می باشد.

برنامه های مشابه را در یک روز قرار ندهید:

به طورمثال تمام نصف روز را به مطالعه درس فیزیک اختصاص ندهید زیرا کسل کننده می شود.

 برنامه را در صورت لزوم تغییر دهید:

اگر قسمتی از برنامه ریزی را درست انجام ندادیم و احتیاج به تغییر دارد حتما با دقت این کار را انجام دهید.

وقت گذاشتن برای پیداکردن نقاط قوت و ضعف خود:

در پایان هر هفته حتما وقتی را برای ارزیابی برنامه خود اختصاص دهید که باعث می شود به نقاط قوت وضعف خود پی ببرید.توصیه می کنم جلسه های ارزیابی خود را هرگز فراموش نکنید زیرا با اصلاح نقاط ضعف خود سرعت رسیدن به هدف خود را بیشتر می کنید.

جدیت در اجرای برنامه:

هدف داشتن و جدیت و اراده برای رسیدن به هدف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

و در آخر باید بدانید تمام رویا ها و اهداف شما تحقق پذیرند به شرط اینکه شور و اشتیاق تعقیب آنها را داشته باشیم.

اگر کسی هدف از زندگی خود را نداند،این بدین معناست که برای زندگی خود ارزش قائل نشده است.هدف داشتن یکی از موثر ترین راه های افزایش تمرکز هم می باشد و تنها کسانی که برنامه ریزی دارند به اهداف خود می رسند.اصول برنامه ریزی این است که۱-واقع بینانه باشد-۲-انعطاف پذیر باشد-۳-تقسیم بندی زمان داشته باشد-۴-برنامه های مشابه در روز های مختلف قرار گیرد-۵-درصورت لزوم تغییر کند-۶-ارزیابی شود و-۷-جدی گرفته شود

با بررسی زندگی انسان های موفق و ثروتمندان جهان می توان فهمید که برای رسیدن به اهدافشان اراده و پشت کار خستگی ناپذیری داشتند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم , راز رسیدن به هدف چیست

خلاصه اين‌که راز رسیدن به هدف چیست

براي آنکه بتوانيد شروع کنيد، بايد اين مراحل را از ابتدا تا انتها انجام دهيد:
1) اهداف‌تان را مشخص کنيد.
2) اهداف‌تان را اولويت‌بندي کنيد.
3) براي رسيدن به اين اهداف، برنامه‌تان را تنظيم کنيد.
4) مراحل انجام برنامه را آغاز کنيد.
5) نتايجي را که به دست مي‌آوريد، کنترل کنيد تا در مسير رسيدن به هدف‌تان باشند.
6) با توجه به نتايجي که به دست مي‌آوريد، اقدامات‌تان را تنظيم و يا اصلاح کنيد.
7) مراحل 3 تا 6 را تکرار کنيد تا به نتيجه نهايي برسيد.
نکته پاياني اينکه، اطلاعات اين چرخ موفقيت، بايد هرچندوقت يک بار جديد و اصطلاحا به روز شود چراکه توانمندي‌ها و مهارت‌هاي افراد در شرايط مختلف سني و در دوران‌هاي زندگي، متفاوت خواهد بود.

حتما بخوانید : ۷راز جادویی درباره قانون جذب و نوشتن اهداف

منبع : nayabnet.ir

برای دریافت کدهای تخفیف، هدایا، آموزش‌های اختصاصی و اخبار مهم، در خبرنامه ایمیلی عضو شوید

با موفقیت عضو شدید!

مطلب پیشنهادی

این تنها میانبر دنیای موفقیت را یادبگیرید و آنرا به هیچکس نگویید

میان بردنیای موفقیت را یادبگیرید و آنرا به هیچکس نگویید

تنها میانبر دنیای موفقیت را یادبگیرید و آنرا به هیچکس نگویید میهن مگ در مورد میانبر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *