راز پنهان برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم , راز رسیدن به هدف چیست

راز پنهان برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف

 در این مقاله میخواهم به بررسی برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم و راز رسیدن به هدف چیست بپردازیم  قبل از هر چیز خیلی وقت‌ها دچار این احساس شده‌ایم که خواسته‌ایم تغییری در زندگی خودمان ایجاد کنیم اما دقیقا نمی‌دانستیم که چه تغییری و چه چیزی! این احساس بیشتر به این شکل بوده که از وضعیت موجود راضی نبوده‌ایم و به دل‌مان افتاده که وضع می‌تواند بهتر از اینها باشد و ما هم می‌توانیم دست به تغییر و پیشرفت بزنیم. نکته مهم قضیه اینجاست که اتفاقا هر چه‌قدر دقیق‌تر و با جزییات بیشتر بتوانیم برای خودمان مشخص کنیم که به چه چیزی قرار است برسیم و دستیابی به چه مقصود و هدفی برایمان مهم است، ضروری‌ترین گام را در تحقق رویاهایمان و تبدیل شدن به یک فرد موفق در زندگی برداشته‌ایم.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف بسیار لازم و ضروری می باشد بنابراین تمام انسانها برنامه ریزی برای دستیابی به هدف را باید سرلوحه کار خود قرار دهند.در این راه ابزار و شرایطی را فراهم می کنند تا سریع تر به اهداف خود برسند.اما با این وجود تعداد کمی هستند که می توانند به مقاصد و اهداف بزرگ خود برسند.

حتما بخوانید : ۷راز جادویی درباره قانون جذب و نوشتن اهداف

روانشناسان و جامعه شناسان علت این امر را در چگونگی برنامه ریزی برای رسیدن به هدف می دانند و معتقد هستند تنها کسانی که یک برنامه ریزی منظمی دارند می توانند رویا ها و اهدافشان را محقق کنند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم , راز رسیدن به هدف چیست

چگونه برنامه ریزی کاری کنیم
یکی از ابزارهای مفید و کاربردی که می‌توان از آن استفاده کرد و با کمک آن مشخص نمود که قرار است برای موفقیت، روی چه مواردی تمرکز کنیم، ابزاری به نام « برنامه ریزی کاری » است. « برنامه ریزی کاری » یا که نمونه‌ای از آن را در شکل ملاحظه می‌کنید، قرار است به ما کمک کند که به صورت یک شکل یا تصویر، معلوم کنیم که در چه زمینه‌هایی، چه‌قدر قوی هستیم و باید کدام یک از نیازهایمان را تقویت کنیم و ارتقا دهیم. برای آنکه شما بتوانید یک برنامه ریزی کاری را برای خودتان ترسیم کنید، باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱ تهیه فهرست
فهرستی از مواردی که خودتان فکر می‌کنید برای رسیدن به موفقیت، برایتان مهم است و باید آنها را در نظر بگیرید، تهیه کنید. مثلا در این فهرست باید مواردی مثل ارتباطات اجتماعی، شغل، زندگی خانوادگی، تحصیلات، تسلط به زبان خارجی، تسلط به علوم رایانه و… گنجانده شده باشد. برای شروع بهتر است حداقل شش تا هشت مورد مهم را فهرست و انتخاب کنید و آنها را در چرخ‌تان بگنجانید. این موارد، آن چیزهایی خواهند شد که شما برای موفقیت در آینده باید روی آنها حساب باز کنید و ارتقایشان بدهید.

۲ امتیازدهی
برای هر کدام از مواردی که فهرست کرده‌اید، به خودتان از ۱ تا ۱۰ امتیاز دهید. اگر در آن زمینه وضع بسیار عالی دارید عدد ۱۰ را اختصاص بدهید و به ترتیب، هرچه وضع‌تان خراب‌تر و بدتر است، نمره پایین‌تری به خودتان بدهید. برای هر کدام از موارد، جداگانه این امتیاز را بدهید. طبیعی است که امتیازهای شما در هر زمینه با دیگری متفاوت خواهد بود.

۳ دایره روی کاغذ سفید
حالا یک دایره (یا چرخ) روی یک کاغذ سفید (مشابه شکل نمونه) ترسیم کنید و آن را به تعداد مواردی که فهرست کرده بودید (مثلا شش مورد) تقسیم‌بندی کنید. کنار هر کدام از قطعات تقسیم‌شده، نام مواردی را که انتخاب کرده بودید، بنویسید. در هر بخش از دایره تقسیم‌بندی شده، یک خط منحنی رسم کنید که امتیازهایی را که به خودتان داده‌اید، نشان دهد. مثلا اگر امتیاز ۵ از ۱۰ به خودتان داده‌اید، این خط منحنی را در وسط آن بخش بکشید و هر چه‌قدر که امتیازتان پایین‌تر است، خط منحنی کوچک‌تری را نزدیک به مرکز دایره رسم کنید. لزومی ندارد که خیلی دقت به خرج بدهید. قرار نیست این دایره را به شیوه یک مهندس ترسیم کنید. بلکه فقط قرار است یک نمای کلی و تصویری کاربردی از وضعیت خودتان پیدا کنید. پس از پایان این مرحله، شما یک «برنامه ریزی کاری» نیمه کامل شده خواهید داشت که می‌توانید در پیش چشم خودتان نصب کنید تا بتوانید برنامه درازمدت‌تان را برای حرکت به سوی موفقیت، مشخص نمایید.

حتما بخوانید : ۷راز جادویی درباره قانون جذب و نوشتن اهداف

علت برنامه ریزی برای دستیابی به هدف:

در واقع به علت اینکه برنامه ریزی و هدف گذاری نظم خاصی به کارها می دهد باعث می شود هر کاری در زمان مخصوص به خودش انجام شود و بدین ترتیب مدیریت زمان را در اختیار ما می گذارد.اگر برنامه ریزی خوب و ایده آلی داشته باشیم در مواقع حادثه های غیر قابل پیش بینی از استرس کمتری برخوردار می شویم.در حقیقت از سردر گمی ما در کارها جلوگیری می کند بعلاوه وقت کافی برای کارهای متفرقه هم پیدا خواهیم کرد.

هنگامی که برنامه ریزی وهدف در زندگی برای فعایت های خود داشته باشیم،یک محدودیت زمانی برای خودمان ایجاد می کنیم که این فرایند باعث می شود ذهنمان برای دستیابی به هدف در زمان مشخص برنامه ریزی کند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف باید چگونه باشد؟

اصول برنامه ریزی برای دستیابی به هدف:

با دید واقع بینانه برنامه ریزی کنید:

باید تمام فعالیت های روزانه خود را در نظر بگیرید تا قسمتی از برنامه خود را به فعالیت های جنبی و قسمتی دیگر را برای دستیابی به هدف برنامه ریزی کنید.

برنامه باید انعطاف پذیر باشد:

منظور از انعطاف پذیر بودن این است که حتما باید اوقاتی را به عنوان وقت آزاد در نظر بگیرید زیرا به هر حال اتفاقات غیر قابل پیش بینی ممکن است رخ دهد که در این مواقع باید از این وقت آزاد استفاده کنید.

تقسیم بندی مناسب زمان:

نباید برنامه ریزی را براساس تمایلات فردی یا براساس نظر افراد دیگر تنظیم کنیم؛زیرا هر کسی نسبت به توانمندی ها ی خود با دیگران متفاوت می باشد.

برنامه های مشابه را در یک روز قرار ندهید:

به طورمثال تمام نصف روز را به مطالعه درس فیزیک اختصاص ندهید زیرا کسل کننده می شود.

 برنامه را در صورت لزوم تغییر دهید:

اگر قسمتی از برنامه ریزی را درست انجام ندادیم و احتیاج به تغییر دارد حتما با دقت این کار را انجام دهید.

وقت گذاشتن برای پیداکردن نقاط قوت و ضعف خود:

در پایان هر هفته حتما وقتی را برای ارزیابی برنامه خود اختصاص دهید که باعث می شود به نقاط قوت وضعف خود پی ببرید.توصیه می کنم جلسه های ارزیابی خود را هرگز فراموش نکنید زیرا با اصلاح نقاط ضعف خود سرعت رسیدن به هدف خود را بیشتر می کنید.

جدیت در اجرای برنامه:

هدف داشتن و جدیت و اراده برای رسیدن به هدف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد.

و در آخر باید بدانید تمام رویا ها و اهداف شما تحقق پذیرند به شرط اینکه شور و اشتیاق تعقیب آنها را داشته باشیم.

اگر کسی هدف از زندگی خود را نداند،این بدین معناست که برای زندگی خود ارزش قائل نشده است.هدف داشتن یکی از موثر ترین راه های افزایش تمرکز هم می باشد و تنها کسانی که برنامه ریزی دارند به اهداف خود می رسند.اصول برنامه ریزی این است که۱-واقع بینانه باشد-۲-انعطاف پذیر باشد-۳-تقسیم بندی زمان داشته باشد-۴-برنامه های مشابه در روز های مختلف قرار گیرد-۵-درصورت لزوم تغییر کند-۶-ارزیابی شود و-۷-جدی گرفته شود

با بررسی زندگی انسان های موفق و ثروتمندان جهان می توان فهمید که برای رسیدن به اهدافشان اراده و پشت کار خستگی ناپذیری داشتند.

برنامه ریزی برای دستیابی به هدف , چگونه برنامه ریزی کاری کنیم , راز رسیدن به هدف چیست

خلاصه این‌که راز رسیدن به هدف چیست

برای آنکه بتوانید شروع کنید، باید این مراحل را از ابتدا تا انتها انجام دهید:
۱) اهداف‌تان را مشخص کنید.
۲) اهداف‌تان را اولویت‌بندی کنید.
۳) برای رسیدن به این اهداف، برنامه‌تان را تنظیم کنید.
۴) مراحل انجام برنامه را آغاز کنید.
۵) نتایجی را که به دست می‌آورید، کنترل کنید تا در مسیر رسیدن به هدف‌تان باشند.
۶) با توجه به نتایجی که به دست می‌آورید، اقدامات‌تان را تنظیم و یا اصلاح کنید.
۷) مراحل ۳ تا ۶ را تکرار کنید تا به نتیجه نهایی برسید.
نکته پایانی اینکه، اطلاعات این چرخ موفقیت، باید هرچندوقت یک بار جدید و اصطلاحا به روز شود چراکه توانمندی‌ها و مهارت‌های افراد در شرایط مختلف سنی و در دوران‌های زندگی، متفاوت خواهد بود.

حتما بخوانید : ۷راز جادویی درباره قانون جذب و نوشتن اهداف

منبع : nayabnet.ir

بازدید کنندگان این مطلب از مطالب زیر بازدید کرده اند:

حتماد بخوانید:  تصمیم بگیرید واقعا چه چیزی می خواهید

درباره نویسنده

علاقه زیاد به بازاریابی و کسب و کار اینترنتی باعث شد نایاب نت رو راه اندازی کنم. من عاشق کسب و کار اینترنتی آموزش محور هستم امیدوارم با راه اندازی این وب سایت بتونم به دوستان عزیزم که در این زمینه دوست دارند فعالیت کنند کمک کنم.

4 ثانیه تا دانلود دوره فاصله دارید
فقط کافی است ایمیلتان را وارد کنید...
4 ثانیه تا دانلود دوره فاصله دارید
فقط کافی است ایمیلتان را وارد کنید...