نایاب نت

آموزش دو تکنیک طلایی و منحصر به فرد برای تقویت قدرت تمرکز

در این مقاله با آموزش دو تکنیک طلایی و بی نظیر برای تقویت قدرت تمرکز در خدمت شما کاربران سایت نایاب نت هستیم . این دو تکنیک نتنها موجب افزایش تمرکز هنگام درس خواندن و کنترل ذهن میشوند بلکه موجب افزایش تمرکز حواس در مدت زمان کوتاهی میشوند.

وقتی تمام افکار ما روی موضوع خاصی باشد مطمئنا با درصد بالاتری از موفقیت روبرو می شویم. مانند غذا خوردن که اگر تمرکز ذهن شما به موضوع دیگری غیر از غذا خوردن باشد پس از اتمام غذا اصلا از آن لذت نمی برید. بنابراین اگر روی هر کاری که در حال انجام آن هستید تمرکز داشته باشید آن کار راحت تر و بهتر انجام می شود.

از جمله فعالیت هایی که احتیاج به تمرکز دارد و بدون تمرکز حتی یک قدم به جلو نخواهید رفت، مطالعه می باشد.ما به طور خصوصی در این مقاله به جهت اهمیت بحث تمرکز به این موضوع می پردازیم که تمرکز چیست و تعریف مناسبی از آن ارائه می دهیم.

بدون شک برای ایجاد تمرکز شرایط خاصی نیاز است و برای تقویت قدرت تمرکز باید وقت بگذارید.

سعی کنید محیطی که می خواهید در آن تمرین تقویت قدرت تمرکز انجام دهید مرتب و تمیز باشد. محیط مرتب در ایجاد ذهن منظم تاثیر مثبت دارد و بالعکس اگر محیط اطراف شما بهم ریخته باشد تاثیر منفی روی ذهن شما خواهد داشت.

سکوت و آرامش محیط بویژه برای کسانی که تازه شروع به تقویت قدرت تمرکز کرده اند بسیار موثر است. در تمرین تمرکز هدف این است که آرامش را از درون خود ایجاد کنید.

انتخاب زمان مناسب برای تمرین تمرکز که تشخیص این زمان به خود شما بستگی دارد برخی از افراد صبح زود و بعضی اواخر شب می توانند تمرکز بیشتری داشته باشند.

گاهی اوقات برای افزایش تمرکز لازم است از تکنولوژی فاصله بگیرید. زندگی ماشینی امروزه نقش بسزایی در کاهش تمرکز و بهم ریختگی ذهن و اعصاب افراد دارد پس وقتی به تمرکز نیاز دارید تلفن همراهتان را خاموش کنید، از کامپیوتر فاصله بگیرید، تلویزیون را خاموش کنید و…

تغذیه سالم، خواب کافی، انجام تمرینات مربوط به تنفس و تمرینات مدیتیشن، بازی های فکری در قالب پازل ، حل جدول، معماهای فکری و سودوکو نیز می توانند باعث افزایش تمرکز شما شوند.

 

پیشنهاد می کنم مقاله برای هر روز از قبل برنامه ریزی کنید را بخوانید.

تکنیک فوق حرفه ای تقویت قدرت تمرکز

چرا شما نیاز به تقویت قدرت تمرکز دارید؟

تقویت قدرت تمرکز  _ از ارزش زیادی در تمامی جنبه های زندگی برخوردار است. تمرکز باعث می شود ذهن، حافظه، حواس پنج گانه، و تمام قوای ذهنی تقویت شوند. و به وضوح توانایی فکر کردن ، مطالعه، و یادگیری مهارت های جدید را بهبود می بخشد و همچنین به شما در انجام کار موثرتر کمک می کند. همچنین باعث می شود که شما از لحاظ روحی و روانی نیز به خود مسلط شوید، و شما را قادر به قبول یا رد افکار خواهد کرد.

زندگی افراد موفق را بررسی کنید. ببینید آیا آنها اجازه داده اند که ذهن شان بطور مداوم سرگردان باشد و هر جا که خواست برود؟ آیا آنها هر فکری را که به ذهنشان خطور می کند دنبال می کنند؟ اگر آنها این کار را انجام می دادند، و اجازه می دادند که ذهن شان به طور مداوم درگیر افکار متفاوت باشد، نمی توانستند چیز ارزشمندی را به دست بیاورند. این امر در کسب و کار، سیاست، ورزش، خودسازی، مدیتیشن و در هر حوزه دیگری از زندگی صدق می کند.

از نظر علمی ثابت شده که حداکثر زمانی که فردی می تواند روی موضوع خاصی تمرکز داشته باشد تنها ۵ ثانیه است؛ بعد از این زمان به طور ناخود آگاه ذهن به سمت موضوع دیگری تمرکز خواهد کرد که با تمرین می توان مدت داشتن تمرکز را افزایش داد. تمرین یعنی تکرار یک عمل بارها و بارها. برای افزایش تمرکز باید بر روی ذهن خود تمریناتی انجام داد.

بعضی از افراد تصور می کنند که تمرکز یعنی دست کشیدن از تفکر،  این برداشت کاملا اشتباه است. تمرکز به معنای توقف اندیشیدن نیست بلکه به معنای این است که افکار نامربوط و غیر ضروری را متوقف کنیم مثل افکاری که حواس ما را پرت می کنند (مثلا امشب شام چه بخورم؟) و همچنین افکار منفی و آزاردهنده حال که متوجه شدید تمرکز چیست باید در جهت افزایش آن اقدام  کنید.

تقویت قدرت تمرکز _ افزایش تمرکز _ تمرکز

۲ تمرین سودمند برای تقویت تمرکز

تمرین شماره. ۱ – تمرکز بر تنفس

زمان: ۱۰ دقیقه

دفعات: ۱-۲ بار در روز

هدف از تمرین افزایش تمرکز ، تمرکز بر عمل تنفس است.نفس بکشید، در حالی که توجه کامل خود را به هوایی که به ریه هایتان وارد می کنید، معطوف کرده اید، نفس خود را برای ۲-۳ ثانیه نگه دارید و سپس عمل بازدم را انجام دهید، در حالی که کاملاً بر هوایی که از ریه هایتان خارج می شود تمرکز کرده اید.کاملا معمولی تنفس کنید، بدون هیچ گونه فشاری، کاملا صبور و آرام باقی بمانید. اگر احساس سرگیجه، خستگی، و یا فشار داشتید، تمرین را متوقف کنید و برای چند لحظه استراحت کنید.همیشه از حالت تمرکز خود آگاه باشید و اگر متوجه شدید که بر تنفس خود تمرکز ندارید و به چیز دیگری فکر می کنید، تمرین را متوقف کنید و آن را دوباره شروع کنید.

 

 

پیشنهاد می کنم مقاله برنامه ریزی ترموستات ثروت شما را بخوانید.

 

 

مدت زمانی را که قادر به تمرکز بدون وقفه هستید را در نظر داشته باشید . برای شروع حداقل یک دقیقه تمرکز مستمر، و سپس برای رساندن آن به ۲ و ۳ دقیقه تلاش کنید.

تمرکز سه دقیقه‌ای وبدون وقفه، یک دستاورد کامل است.با این حال، اگر شما قادر باشید بیش از ۳ دقیقه تمرکز کنید. به این معنی است که به طور کامل در این مهارت استاد شده اید.

پس از اینکه توانایی تمرکز بر تنفس خود به مدت حداقل ۳ دقیقه، بدون هیچگونه حواس پرتی یا وقفه‌ای را پیدا کردید، این تمرین را برای یک هفته یکدیگر ادامه دهید

تمرین شماره ۲ :تجسم اتاق

زمان: ۱۰-۱۵ دقیقه

دفعات: ۱-۲ بار در روز

در یک اتاق بنشینید و اطراف خود را برای ۳-۴ دقیقه، با توجه به همه اشیاء در اتاق نگاه کنید.

اکنون چشمانتان را ببندید و اتاق و تمامی اشیاء در آن را تجسم کنید، گویا شما در واقع به دنبال آنها هستید. به اندازه، رنگ، و محل قرار گرفتن اشیاء و مبلمان توجه کنید. اگر فراموش کرده اید که اشیاء، تابلوها، و یا مبلمان چه شکلی بودند و در کجا قرار داشتند، چشم خود را برای یک ثانیه کوتاه باز کنید، به آنها نگاه کنید و سپس چشمان خود را ببندید و به تمرین ادامه دهید.

توجه خود را بر روی هر وسیله برای مدت کوتاهی متمرکز کنید، و سپس به وسیله بعدی حرکت کنید.

از فکر کردن در مورد چیزهای دیگر و یا خیال بافی اجتناب کنید. هر کسی توانایی این را ندارد که به وضوح اتاق و لوازم آن را تجسم کند. ممکن است برای برخی افراد، استفاده از تخیل آسان باشد، اما برای بسیاری، این کار مشکل است.

هدف از این تمرین، تمرکز ذهن شما و جلوگیری از سرگردانی آن است. اگر تصویر ذهنی روشنی نداشتید و نتوانستید به وضوح همه چیز را تجسم کنید، نگران نشوید. فقط سعی کنید به بهترین شکل این تمرین را انجام دهید.

این تمرین را به مدت حداقل دو هفته انجام دهید.این تمرین نه تنها تمرکز شما را تقویت می کند، بلکه توانایی تجسم شما را نیز افزایش خواهد داد.

تمرکز موجب افزایش قدرت ما در انجام امور به خصوص یادگیری می شود. روش صحیح مطالعه که از روش های تقویت حافظه نیز هست تمرکز داشتن روی مطالب است که همچون یک داروی تقویت حافظه عمل می کند. تمرکز همچنین از روش های تند خوانی محسوب می شود.

 

پیشنهاد می کنم مقاله چگونه با ورد پرس به درامد زایی اینترنتی برسیم را بخوانید.

 

 

مغز خود را تعمیم دهید. اگر نمی‌توانید بیش از چند ثانیه روی موضوعی متمرکز شوید به محضی که حواستان پرت شد دوباره همان موضوع را در ذهن خود نگه دارید و به آن توجه کنید. با این تمرین ذهن را تمرین می‌دهید که بتواند برای مدت طولانی‌تری روی یک مطلب ثابت شود.

مواقعی را که بیشترین بازده کاری را در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز دارید مشخص کنید. برای افراد مختلف این ساعات متفاوت هستند. ساعت بیشترین بازده کاری مخصوص خود را پیدا کرده و سعی کنید کارهای سخت‌تر که جذابیت کمتری برایتان دارند را در این ساعت‌ها انجام دهید.

به اندازه کافی بخوابید خواب کافی و منظم از عوامل موثر در تقویت قدرت تمرکز به شمار می رود.

تغذیه سالم، خواب کافی، انجام تمرینات مربوط به تنفس و تمرینات مدیتیشن، بازی های فکری در قالب پازل ، حل جدول، معماهای فکری و سودوکو نیز می توانند باعث افزایش تمرکز شما شوند.

 

دیدگاه‌ها (0)

*
*

فقط برای افراد عمل گرا

!همین الان دانلود کنید


صحیح ترین ایمیل خود را وارد کنید تا فایل های دوره برایتان ایمیل شود 

4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید
همین الان لینک دانلود برایم ایمیل شود!
close-link
دانلود رایگان دوره ی امپراطور جذب پول و ثروت فوری
کلیک کنید