چگونه آسان و سریع هدف گذاری کنیم؟

چگونه آسان و سریع هدف گذاری کنیم؟

چگونه آسان و سریع هدف گذاری کنیم؟

با این وجود من با توجه به تحقیقاتی که انجام دادم و تجربه هایی که کسب کردم این مقاله ی کاربردی رو برای تو دوست خوب آماده کردم تا بتونی خیلی راحت تر از قبل برای خودت هدف هاتو مشخص کنی و راه موفقیتت رو خیلی سریع تر طی کنی . دوست عزیز جالبه بهت بگم که مشخص کردن اهداف برای خود من یک معظلی بود که همیشه ازش فراری بودم , و همیشه اهدافم رو توی ذهنم مرور میکردم و از نوشتن فرار میکردم . ولی با این تکنیکی که الان بهت میگم خیلی از اهدافم رو تونستم فقط با توجه به همین تکنیک بهشون برسم .

 

پیشنهاد میکنم ۶ ایده جدید برای شروع درآمدزایی از تلگرام حتما بخوانید

 

وقتی از آدمها بپرسی که چه کسی به قدرت اهداف نوشته شده باور داره , همه دستاشون رو بالا میبرن . اما وقتی بپرسی خب حالا کدام یک از شما امسال اهدافشون رو نوشتن , فقط تعداد کمی دستاشون رو بالا میبرن .
این باعث شگفتیه در صورتی که مردم هم خودشون میدونند و هم تحقیقات دانشمندان ثابت کرده که افرادی که اهداف نوشته شده ای دارند به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از افرادی که اهدافشون رو ننوشتند به اهدافشون رسیدند .
چیزی که دانشمندان و افراد برجسته در زمینه ی موفقیت با تجربه ی چند سالشون بهش رسیدن اینه که به بسیاری از مردم روش هدف گذاری مؤثر و کارا آموزش داده نشده و در حقیقت نمیدونن دقیقا چجوری اهدافشون رو مشخص کنند تا بهشون برسند .

 

 

۵ اصل مهم در هدف گذاری

فقط کافیه این پنج اصل رو برای اهدافت رعایت کنی , همین

۱.تعداد اهدافت رو بین ۵ تا ۷ تا انتخاب کن :

تحقیقات نشان داده که شما واقعا قادر نیستید در هر لحظه از زمان بر روی بیش از ۵ تا ۷ هدف تمرکز کنید . سعی نکن که تقلب کنی و هر هدف رو به بخش های مختلف تقسیم کنی و در هر هدفت پنج شیش هدف دیگه مخفی باشه ! اگه این کار رو انجام بدی به جای اینکه تمرکز و حواست رو به اهداف انگشت شمار بدی که در هر لحظه در حافظه ات مرور کنی و تکرارشون کنی , باعث از دست رفتن تمرکزت میشه و هیچ کاری رو هم برای رسیدن بهشون انجام نمیدی . به همین راحتی !

 

 

۲٫ اهدافت رو اسمارت کن (SMART) :

همونطور که خودت میدونی و به طرق مختلف و توسط استادان موفقیت آموزش داده شده اسمارت مخفف شده ی چند کلمه است . اهداف باید پنج معیار رو داشته باشند :

خاص باشد (specific) : اهدافت باید دقیقا شناسایی بشن و تمام ویژگیها و خصوصیت هاش رو بدونی تا بتونی بهش برسی .

نمونه غلط هدف : خریدن یک ماشین
نمونه درست هدف : خریدن یک عدد پژو ۲۰۶ سفید مدل ۹۵ با تودوزی کرم رنگ
قابل اندازه گیری باشد : (measurable) یه ضرب المثل قدیمی هست که میگه ” شما چیزی رو که نمیتونید اندازه بگیرید نمیتونید داشته باشید و نمیتونید مدیریت کنید ” مقدار هدفت رو کاملا مشخص کن که چقدر

 

چگونه آسان و سریع هدف گذاری کنیم؟

 

میخوای . اگه پول میخوای دقیقا چقدر میخوای . اگه دقیقا مقدار هدفت رو بدونی خواه ناخواه بهش میرسی .
نمونه غلط هدف : امسال از سال پیش بیشتر درآمد داشته باشم .
نمونه درست هدف : امسال ده میلیون تومن از سال پیش درآمدم رو بیشتر کنم .

عملی باشد : (actionable) هر هدفی باید با یک فعل عملی شروع بشه مثل (پایان دادن , انجام دادن , شروع کردن و …)
نمونه غلط هدف : باید در کتاب خواندن بیشتر مداومت داشته باشم .
نمونه درست هدف : هر ماه دو کتاب میخونم.

واقع بینانه باشد : (realistic) اینجا رو مراقب باش . یک هدف خوب باید تو رو به حرکت واداره اما باید یک حس واقع بینانه ای هم به هدفت داشته باشی و یک هدف واهی نباشه .
نمونه ی غلط هدف : میخوام بزرگترین فروشگاههای زنجیره ای جهان رو داشته باشم .
نمونه ی درست هدف : تا آخر امسال شعبه ی دوم مغازم رو افتتاح کنم .

زمان دار باشد : (time bound) زمان رسیدن به هر هدف باید مشخص باشد . هدفی که مشخص کردی رو کی قراره بهش برسی ؟ میتونه تا آخر سال باشه یا میتونه حتی زمان کوتاه تری رو به خودش اختصاص بده . هدف بدون تاریخ رسیدن رویایی بیش نیست . در هدفگذاری مطمئن شو که هر هدف با یک زمان خاص برای رسیدن همراه باشه .

 

نمونه ی غلط هدف : میخوام ده کیلو وزن کم کنم .
نمونه ی درست هدف : کاهش دو کیلو وزن تا آخر مرداد ماه .

 

۳.اهدافت رو بنویس :

این خیلی مهمه دوست عزیز . قدرت بزرگ و جادویی درنوشتن اهداف وجود داره حتی اگه هیچ برنامه ای نداشته باشی یا حتی حرکتی هم برای رسیدن به هدفت انجام ندی . همونطور که هنریت کلاسر در کتاب بنویس تا اتفاق بیفتد گفته وقتی که چیزی رو مینویسید در واقع شما دارید خواستتون رو بیان میکنید و همه ی کائنات رو به حرکت وا میدارید .

 

پیشنهاد میکنم نکات حرف ای  برای داشتن زندگی هدفمند حتما بخوانید

 

چگونه آسان و سریع هدف گذاری کنیم؟

 

۴.هر چند وقت یکبار یه نگاهی بهشون بنداز :

درحالی که نوشتن اهداف یک تمرین قدرتمنده و جادو میکنه بازنگری منظم اهدافت هم قدرت خارق العاده ای داره . این کار چیزیه که اهدافت رو به واقعیت تبدیل میکنه . هروقت من اهدافم رو نگاه میکنم به خودم میگم خب حالا برای رسیدن به این هدف قدم بعدی چیه ؟ میتونی هر روز یا هر هفته یا هر ماه اهدافت رو نگاه کنی بستگی به خودت داره . کلید انجام این کار اینه که بهشون اجازه بدی که الهام بخشت باشن و لیست کارهای روزانه ات رو پر کنند .

 

 

۵. اهدافت رو با همه در میون نذار !!

شاید از این حرف تعجب کنی ولی یه واقعیته که خیلی ها وقتی اهدافت رو براشون میگی دوست ندارن که تو بهشون برسی و هرکاری میکنن که تو به اهدافت نرسی . کمترین کاری که انجام میدن اینه که برات منفی بافی میکنن و تورو برای رسیدن به هدفت دلسرد میکنن . برای درمیون گذاشتن اهدافت با بقیه فقط کسایی رو انتخاب کن که باهات هم فرکانس هستن و واقعا از موفقیت تو خوشحال میشن .

 

دوست خوبم تکنیک هدف گذاری نه تنها برای رسیدن به اهداف زندگیت مفیده بلکه پیش زمینه ایه برای شاد زیستن . روانشناسان به این مهم رسیدن که افرادی که برای رسیدن به اهدافشون برنامه دارن و تلاش میکنن بسیار شادتر از کسانی هستن که این کار رو انجام نمیدن .

 

پیشنهاد میکنم چگونه بازار هدفتان در ۷ گام طلایی انتخاب کنید حتما بخوانید

 

اگه تا الان اهدافت رو ننوشتی بذار یه چیزی ازت بپرسم . آیا به نظرت نیم ساعت وقت گذاشتن برای فکر کردن و نوشتن اهدافت و داشتن برنامه برای زندگیت ارزششو نداره که حداقل امتحانش کنی ؟ ارزششو نداره که با سرمایه ی نیم ساعته به دستاورد های عظیمی که رویای خیلیا هست برسی ؟

تصمیم با خودته دوست خوب تجربه ای از هدفگذاری داری ؟ اهداف نوشته شده داشتی تا حالا ؟ ن

ظراتت رو با من در میون بذار تا از تجربیات تو دوست خوب هم من و هم بقیه دوستان استفاده کنن.

منبع :i-success.ir 

بازدید کنندگان این مطلب از مطالب زیر بازدید کرده اند:

درباره نویسنده

فردین حیدری

علاقه زیاد من به اصول موفقیت , قانون جذب و کسب و کار اینترنتی باعث شد نایاب نت رو راه اندازی کنم. من عاشق کسب و کار اینترنتی آموزش محور و موفقیت هستم امیدوارم با راه اندازی این وب سایت بتونم به دوستان عزیزم که در این زمینه دوست دارند فعالیت کنند کمک کنم.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است

  • سلام ،خوش آمدید , مهمان
4 ثانیه تا دانلود دوره فاصله دارید
فقط کافی است ایمیلتان را وارد کنید...
4 ثانیه تا دانلود دوره فاصله دارید
فقط کافی است ایمیلتان را وارد کنید...
4 ثانیه تا دانلود دوره فاصله دارید
فقط کافی است ایمیلتان را وارد کنید...
دانلود دوره راز و رمزهای ناگفته جذب پول و ثروت
بیش از 3 ساعت فایل آموزشی