جبران اشتباه در ۴ گام نهایی و تبدیل آن به تکیه گاه موفقیت

تمامی ما انسان ها در زندگی خود بارها و بارها مرتکب اشتباه هاتی می شویم. که ممکن است جبران کردن این اشتباهات کاری بس دشوار است . این اشتباه ها ممکن است کوچک باشند یا بزرگ.در هر صورت شما برای جبران اشتباه خود دو انتخاب خواهید داشت :

 

اولین انتخاب
این است که با انجام برخی از روش ها و تکنیک های مختلف به اصلاح اشتباهات خود بپردازید و آن ها را درست کنید

دومین انتخاب
یا این که خودمان را به خاطر این اشتباه سرزنش کنیم و آینده تان را تحت تاثیر این اشتباه قرار دهیم.
اگر ما در دسته دوم جای گرفتیم و فکر می کنیم به خاطر اشتباه تمان دنیا به آخر رسیده، باید بگویم در حال انجام اشتباهات جدیدی در زندگی هستیم.

 

جبران اشتباه با چهار قدم ساده
اشتباهات را به پله موفقیت تبدیل کنید

من خودم به شخصه چندین بار مرتکب اشتباه شده ام ، عده ای از این اشتباهات به حدی در زندگی من تاثیرات مخربی داشت  که مجبور شدم دوباره از صفر شروع کنم. اما نکته ای که به من کمک کرد تا خودم را در شرایط سخت نبازم و به خاطر اشتباهاتم، رویاها و هدف هایم را کنار نگذارم، استفاده از برخی راهکارها بود‌.

در حقیقت اگر من می خواستم همیشه به خاطر اشتباه هات که مرتکب شده ام خودم را سرزنش کنم و در حال گریه و زاری باشم یا تقصیر را گردن افراد دیگر بیندازم و خودم را یک قربانی بدانم، به موفقیت های فعلی ام نمی رسیدم.

در ادامه با چهار عملی که بهتر است بعد از اشتباه کردن آن ها را انجام دهید، آشنا می شویم:

 

تبدیل اشتباهات به ستون موفقیت

 

قدم اول برای جبران اشتباه » آن را تشخیص دهید.

اولین گام که باید در این راستا انجام دهید این است که تشخیص دهید اشتباهی انجام شده.
به قول معروف بدانیم که یک جای کار می لنگد یا مشکل دارد.
برخی ها را دیدم که هیچوقت متوجه نمی شوند که در شرایط اشتباه به سر می برند، همچنان در همان حالت ادامه می دهند و در نهایت دچار یک شکست بزرگ می شوند.

شما باید بتوانید موقعیتی که در آن قرار دارید، به طور کامل آنالیز کنید و متوجه شرایط خود باشید. این کار کمک می کند اگر در مسیر اشتباهی هستید سریع بفهمید.

 

قدم دوم برای جبران اشتباه » اشتباه خود را بپذیرید.

پس از آنکه تشخیص دادیم اشتباه چیست، نوبت آن است که اشتباه تان را بپذیریم. بعضی ها می توانند اشتباه را تشخیص دهند اما مسئولیت آن را قبول نمی کنند و گردن بقیه می اندازند.
اگر می خواهید اشتباه تان را جبران کنید یا شرایط تان را عوض کنید، حتما باید قبول کنید که مرتکب اشتباه شدید. نیاز نیست در اطرافتان دنبال مقصر بگردید، مسئولیت کاری که انجام دادید را بپذیرید تا به آرامش برسید.

یکی از دوستان من هیچ وقت زیر بار اشتباهاتش نمی رفت و همین جلوی پیشرفت او را گرفته بود‌. هر وقت او را می دیدم از اطرافیانش گلایه می کرد و اشتباهات خود را به پای آن ها می نوشت. همین کار باعث شده بود تبدیل به زنی افسرده و ناراحت شود که فکر می کرد به خاطر اطرافیانش تقدیر را باخته است.

 

تبدیل اشتباهات به ستون موفقیت _ بروس - لی
بروسلی

 

یک روز تلاش  کردم برای او توضیح دهم که تا وقتی اشتباهاتش را گردن نگیرد و بخواهد دیگران را مقصر بداند هیچ وقت به آرامش نمی رسد. چند روز بعد دوباره درباره این موضوع باهم صحبت کردیم و او متوجه شد که اشتباه از خود اوست.

از وقتی تصمیم گرفت اشتباهاتش را بپذیرد حال روحی اش کم کم بهتر شد و دیگر فکر نمی کرد که اطرافیانش آدم های بدی هستند. بلکه به جای این طرز فکر بی فایده، سعی کرد اشتباهاتش را گردن گرفته و جبران کند.

 

 

یک اشتباه نباید قدرت حکمرانی بر همه جنبه های زندگی یک نفر را داشته باشد.

جویس-مایر
جویس-مایر

نویسنده، سخنران و مجری تلویزیونی

قدم سوم » درس های از آن یاد بگیرید.

شما اگر اشتباه تان را تشخیص دهید، آن را بپذیرید اما هیچ درسی از آن یاد نگیرید، در واقع هیچ قدم مثبتی برنداشتید. هر اشتباهی که انجام دادید چه بزرگ چه کوچک درس هایی در دل خود دارد که اگر به آن ها توجه کنید می تواند زندگی شما را بهتر کند.

 

خوب است این پرسش ها را از خود بپرسید:

  • چــــرا من مرتکب اشتباه را انجام دادم؟
  • چـــه عاملی موجب گردید که این اشتباه را مرتکب بشوم؟
  • چـــه درس هایی ازآن می توانم بگیرم؟
  • چه اقداماتی لازم است انجام دهم تا این اشتباه دوباره تکرار نشود؟
  • برای جبران این اشتباه چــــه کارهایی باید انجام دهم ؟

 

با خودتان صادق باشید و به دقت به این سوالات جواب دهید. بعد از این که پاسخ این سوالات را پیدا کردید سعی کنید از شرایطی که باعث تکرار این اشتباهات می شود، دوری کنید. مثلا اگر اشتباه شما دوستی با آدم های ناباب بود و به خاطر آن ها دست به کارهای خلاف و غیر اخلاقی زدید، حتما از آن ها فاصله بگیرید و خود را از محیطی که آن ها هستند، دور نگه دارید.

شما یک انسان با اراده هستید بدون شک اگر تلاش کنید می توانید از تکرار دوباره اشتباهتان جلوگیری کنید.
و درس های خوبی یاد بگیرید که این درس ها به پیشرفت شما کمک می کند.

 

قدم چهارم » اشتباه خود را فراموش کنید.

خب شما تشخیص دادید که اشتباهی انجام شده و با شجاعت تمام مسئولیت آن را پذیرفتید، سپس به سراغ یاد گرفتن درس های مهمی از این اشتباه رفتید، حالا نوبت این رسیده که آن را فراموش کنید و فقط درس هایش را به خاطر بسپارید.

اگر بخواهید همیشه این اشتباه تان را به خاطر بسپارید و به خاطر آن خود را سرزنش کنید، در حال انجام اشتباه جدیدی هستید چون لحظات ارزشمندی را از دست می دهید، در حالی که می توانستید از همین زمان برای رسیدن به اهداف تان استفاده کنید.

این مقاله را حتما بخوانید:  معجزه ی نوشتن اهداف

مهم نیست اشتباهتون شما تا چه حد بزرگ بود، چه تاثیری در زندگی تان داشته یا چه موقعیت های خوبی را از شما گرفته، در همه این حالت ها تا وقتی که خودتان را نبخشید و اشتباه تان را فراموش نکنید نمی توانید آن را جبران کنید و به هدف هایتان برسید.

سرزنش کردن و مرور دائمی اشتباه تان فقط سرعت حرکت شما را می گیرد و باعث می شود افسرده شوید. بهترین کار این است که بعد از انجام سه مرحله قبل برای همیشه پرونده اشتباهاتتان را ببندید و اگر یاد آن افتادید با خودتان تکرار کنید که خودتان را بابت آن اشتباه بخشیدید و درس های خوبی از آن یاد گرفتید.

 

این نکته را فراموش نکنید گذشته گذشته،
باید به فکر زمان حال و آینده تان باشید پس تاسف خوردن به خاطر گذشته فایده ای ندارد
فقط فرصت های خوب را از شما می گیرد.

 

George Bernard Shaw
George Bernard Shaw

جمع بندی و نکته پایانی:

درس گرفتن از گذشته به این معنا نیست که دیگر شما در زندگی اشتباه نمی کنید و یا در زندگیتان دیگر دچار شکست نمی شوید بلکه بلعکس هرچقدر شما بیشتر در جاده موفقیت حرکت میکنید. دچار اشتباهات بیشتیری میشوید اما مهم ترین نکته آن است که یاد بگیرید از این اشتباهات پلی برای موفقیت خود بسازید و درصدد جبران اشتباه خود برایید. با ۴ گامی که در بالا ذکر کردم می توانید به راحتی از اشتباهات خود ستونی برای موفقیت تان بسازید.دقت کنید این ۴ گام روشی نیست که دیگر اشتباه نکنید بلکه روشی است که از تکرار آن جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سریع تر از آنچه فکر می کنید به پول و ثروت برسید.
همین الان ایمیل خود را وارد کنید تا بلافاصله
لینک دانلود برایتان ایمیل شود!
همین الان برایم ایمیل شود!
close-link
مینی دوره جذب پول از بریان تریسی
شرکت رایگان در دوره
close-image